Wzdęcia serwis informacyjny. Co je powoduje, jak zapobiegać, jak leczyć?

Przczyczyny wzdęć.

Główną przyczyną gromadzenia się gazów jelitowych może być np. połykanie nadmiaru powietrza podczas szybkiego jedzenia, picia czy odbytej przez nas rozmowy w czasie posiłku. Dzieje się tak, ponieważ powietrze zalega w żołądku, skąd wydalane jest na zewnątrz poprzez odbijanie nam się.
Innym powodem dokuczliwych wzdęć może też być także picie napojów gazowanych.

Kiedy w jelicie jest brak dostatecznej ilości laktazy - enzymu trawiącego laktozę, laktoza wówczas ulega fermentacji, co wiąże się ze wzrostem ciśnienia gazów w niektórych odcinkach jelita.
Objawy takie wywołują także nie strawione resztki niektórych pokarmów (np. fasola, groch, kapusta, kalafior) zalegające w jelicie grubym. One nasilają tworzenie się gazu w jelicie grubym co doprowadza do rozkładania się ich przez bakterie.

U dużej ilości chorych odczuwających wzdęcia, objętość powietrza w przewodzie pokarmowym nie jest wcale zwiększona. Dolegliwości są często objawem zespołu jelita drażliwego. Jest to spowodowane np. zaburzeniami motoryki jelit, powstających głównie na tle nerwowym.

Innymi przyczynami wzdęć to m.in. porażenie jelit i ich niedrożność, , dość nadmierny rozwój jelitowej flory bakteryjnej

obarazek na wzdecia
 Copyright © 2009 | Przydatne linki statystyka